Tozlardan ve virüslerden korunmak adına piyasada çeşitli maskeler bulunmaktadır. Bu maske çeşitlerinden biri yıkanabilir bez maskelerdir. Bu maskeler diğer maskelere oranla bazı farklılıklar göstermektedir.

Diğer maskelerden farkı:

  • Yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir olma özelliğine sahiptir.
  • Sentetik ve doğal lifler gibi farklı kumaş çeşitlerinden elde edilmektedirler.
  • Diğer maskelere oranla farklı desenlerde ve renklerde üretimi yapılmaktadır.
  • Kullanım ömrü uzundur.
  • Koruyuculuğu yüksek olan maskelere göre daha az koruyuculuk sağlar.
  • Maliyetsiz ve ucuzdur.
  • Telli olan maskelere göre yüzü aşırı sıkmaz ve iz bırakmaz.
  • Tek kullanımlık maskelerde yer alan koku bez maskelerde yer almaz.

Diğer maskelere oranla daha yaratıcı tasarımlar ve üretimler yapmaya uygun maske çeşitleridir. Kumaşlar ve desenler kullanılarak uygun ve koruyucu standartlara göre tasarlanmalıdır.

Yıkanabilir Bez Maskeler Diğer Maskelere Oranla Daha Ucuz

Yıkanabilir bez maskeleri piyasada daha uygun fiyatlara bulmak mümkündür. Koruyuculuğu yüksek olan maskeler daha maliyetlidir. Çeşidine göre fiyat değişebilir. Genellikle bu maskeler hem ucuz hem de yıkanabilir özelliği sayesinde tasarrufludur. Maske tekrar yıkanıp kullanmak için uygun standartlara sahiptir.

Desenli Ve Baskılı Bez Maskeler

Genellikle tek kullanımlık eczanelerden satın alınan maskeler üzerinde desenlere ve baskılara rastlamak zordur. Yıkanabilir maskelerde ise tam tersi farklı renkler, desenler, baskılar yer almaktadır. Üretimleri sırasında desenlerden sıklıkla yararlanılmakta ve farklı şekillerde maskeler ortaya çıkarılmaktadır.

Yıkanabilir Bez Maskeler Uzun Ömürlü

Genellikle uzun ömürlü bir yapıya sahiptirler. Kullanım sonrası sıkça yıkanabilmekte ve tekrar kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde uzun zamanlar kullanılabilir. Fakat bu maskelerde çok uzun zamanlar kullanılmamalıdır. Yıpranma ve dayanıksız gibi nedenlerle karşı karşıya kalındığında maskeler yenilenmelidir.

​​​​​​​Yıkanabilir Bez Maskelerde Kumaşlar Kullanılıyor

Bu maskelerde farklı sentetik veya doğal pamuk gibi türleri mevcut olan kumaşlar kullanılmaktadır. Bu kumaşlar sayesine koronavirus için koruma alanı oluşturulmaktadır.

Yıkanabilir Bez Maskeler Evlerde Dikilebiliyor

Yıkanabilir bez maskelerin diğer maskelerden farklarından biri ise bu maskelerin ev ortamında kolayca yapılabilmesidir. Evdeki malzemeler yardımıyla kısa sürede yıkanabilir bez maskeler yapmak mümkündür. Uygun kumaş ve araç gereçler kullanılarak kendi maskenizi kendinizin yapması hem temizlik açısından hem de ekonomik açıdan kolaylık sağlamaktadır.

​​​​​​​Yıkanabilir Bez Maskeler Nasıl Yıkanmalıdır

Bu maskeler elde yıkama için uygundur. Sabun gibi araç gereçler kullanılarak temiz olacak şekilde yıkanabilir. Çamaşır makinasında da uygun yıkama yapılabilir. Çekme ve yıpranma gibi olumsuz etkenlere neden olmaz. Yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra kurutma aşamasına geçilmelidir. Güneş ışığı veya farklı kaynaklar kullanılarak kuruması sağlanmalıdır. Yıkama konusunda da diğer maskelere oranla daha kolay ve daha dayanıklıdır.

​​​​​​​Yıkanabilir Maskeler Kaç Kere Yıkanmalıdır?

Maskelerin yıkanma standardı da oldukça önemlidir. Bu standart en az 5 yıkama olacak şekildedir. Bu yüzden maskeler sık sık değiştirilmelidir.

Yorum ekle

Sohbete başla
Sohbete başlayın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?