Bilindiği üzere corona virüsü salgını nedeniyle maske kullanımı ülkemizde ve dünyada zorunlu hale getirildi. Tıbbı maske temin edemeyen insanlar bez maskelere yöneldi. Bez maskelerinde mikroplara karşı koruyuculuğu tartışılan konulardan biri.

Kullandığınız bez maskenin kalitesi nasıl anlaşılır? Öncelikle bez maskelerde cerrahi maskeler gibi yüzünüze tam oturmalı ve özellikle burun kısmında telli kısım bulunmalı ki burun kısmını tam kavrayabilsin.

Gelelim bez maskelerin kalitesini anlayabilmek için yapabileceğimiz küçük kalite testlerine;

  • Bez maske tercih ederken terletmeyen kumaş türleri seçilmeli özellikle yaz aylarında maskelerin nemli kalmaması gerektiği için terletmeyen pamuklu veya ipek kumaştan yapılan bez maskeler tercih edilmeli.
  • Bez maskelerde her ne kadar mikroplara karşı bir bariyer görevi görse de mikroplara karşı koruyuculuğu tam olarak bilinmemektedir. Bez maskelerin gözeneklerine dikkat etmek gerekir sık dokunmuş olanları tercih edilmelidir.
  • Bez maskeyi yüzünüze taktığınızda maskenin hemen önüne elini yaklaştırıp nefes alıp verildiğinde elinizde o nefesin sıcaklığını hissediyorsanız o maske koruyucu değildir.

Bez Maskelerin Kumaş Kalitesi

Bez maske alırken mutlaka kumaş kalitesine dikkat etmelisiniz. Naylon kumaştan yapılmış maskeleri tercih etmeyin özellikle yaz aylarında naylon maskeler sizi çok fazla terletecektir dolayısıyla maskeniz nemlenmiş olacaktır nemlenen maskeler ömrünü tamamlamış olur. Terleme durumunda maskelerin ele alınması ya da çene altına indirilmesi el hijyenine de dikkat edilmediği için çok daha tehlikeli bir hal alacaktır. Bez maske tercih ederken ipek ya da pamuklu kumaştan yapılmış olanları tercih ederseniz sizi terletmeyecek ve çok daha koruyucu olacaktır.

Bez Yüz Maskeleri Nasıl Uygun Bir Şekilde Kullanılır?

Cerrahi maskeler gibi bez maskelerinde günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Bez maskede kullanıyor olsanız elinizi mümkün mertebe maskeye dokunmamanız gerekiyor. Maskeyi kullanırken virüsün bizde de olduğunu düşünerek hareket etmeliyiz ellerimiz kirliyken maskeye dokunduğumuzda elimizdeki mikroplar maskeye geçer bu şekilde de maskenin kullanım süresi kısalır. Kirlenen maskeleri mutlaka değiştirmeliyiz.

Diğer bir önemli noktada maskeniz nemlendiğinde mutlaka değiştirmeniz gerekir. Özellikle yaz aylarında sıcaklığında etkisiyle maskelerde terleme ve nemlenme oldukça artmaktadır. Nemli ya da kirlenmiş bez maskeleriniz mutlaka değiştirmeli ve kirlenen maskelerinizi yıkayana kadar şeffaf naylon torbalarda muhafaza etmelisiniz.

Bez Maskelerin Tekrar Kullanım İçin Hazırlanması

Bez maskelerinde cerrahi maskeler gibi en iyi ihtimalle günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Bez maskelerin tekrar kullanılabilmesi için günlük olarak en az 65 derece ve üzerinde sıcaklıkta deterjanla yıkanması gerekmektedir. Bilim adamları yıkanan bez maskelerin mikropların öldürülmesi için yüksek ısıda Fön makineleriyle kurutulmasını öneriyorlar. Bu nedenle bez maskelerinizi yıkadıktan sonra mutlaka yüksek ısıda fön makinesi ile kurutup ütülenmesi gerekiyor ve tabi ki bir daha ki kullanıma kadar şeffaf kullanılmamış naylon torbalarda muhafaza etmelisiniz.

Bez Maskelerin Yıkanıp Kullanılması İçin Süreleri Ne kadardır?

Uzmanlar Bez maskelerinde kullanımının belli bir süresi olduğu konusunda uyarıyor. Yüksek ısılarda ve deterjanlarla yıkanan yüksek fön ısılarıyla kurutulan bez maskelerde bir müddet sonra deforme olacaklardır yanı dolayısıyla kullanım ömürlerini dolduracaklardır.

Deforme olmuş bez maskeler mikroplara karşı koruyuculuğunu kaybedecektir. Bizlerin bez maskeden tek beklentisi olan virüse karşı koruyuculuğunu da kaybetmiş olacaktır.

Yorum ekle

Sohbete başla
Sohbete başlayın
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?